Rögle BK:s Officiella Nätmagasin

LÖRDAGEN DEN 11 FEBRUARI

  • Besök Vår facebook sida
  • Rögle Bk Rss
  • 50-50
  • Nätmagasinet driftas av It Gården
  • Nätmagasinet utvecklas av Comotion.se , en lite annorlunda reklambyrå
  • S24
 


Aktivitetsfältet presenterades av Peter Hedlund och Kenny Jönsson la första budet på 1 500 kr på den matchanvända tröja som till slut landade på 50 000 kr - pengar som går till sjuka barn.

Engelholm Marching Band

Fansen kom tidigt till Kennydagen.

Rögles satsning på J18 och J20 presenterades med nye juniorcoachen Dan Tangnes på scen tillsammans med spelare.

J18 och J20 möttes sedan i inlinematch.

AIA anordnade bordshockeyturnering i sitt tält i form av klassiska Dave Poulin Memorial som dyker upp med ojämna mellanrum genom åren.

Aktivitetsfältet bjöd även på ansiktsmålning för alla barn.

Rögles officiella leverantör Bauer fanns på plats för utprovning av utrustning

260 kvadratmeter Grilltält försåg de 5225 besökarna med mat under eftermiddagen.

.

Supporterklubben Angel Island Army planterade en lönn till Kennys ära och ordförande Mikael Fjellsén höll tal till en rörd huvudperson.

.

.

.

.

.

.

A-lagsspelarna minglade runt och pratade hockey samt skrev autografer.

Vic Bartley, som själv smugglade in en kamera i byxreklamen för att fotografera sig med Henrik Zetterberg mitt under pågående match ute på isen!?!

Köerna var långa när Kenny All Stars radade upp sig för en dryg timmes intensiv autografskrivning inför matchuppvärmningen.

.

 
Bildspecial 2 av 4: Aktivitetsfältet Kenny All Star Game

Redan fyra timmar innan ceremonistart var aktivitetsfältet fullt av besökare. Grillning, tävlingar, musikunderhållning och inte minst autografjakt stod på schemat för de förväntansfulla supportrarna. Dessutom en fin gåva från AIA till Kenny.

 

4053



Fler nyheter