SofieroRamirentSportbladetBingo, Betting, Turspel och Poker - Svenska SpelOnico
ESP logoSHL logoAIK logoBIF logoFHC logoFBK logoHV71 logoLHC logoLHF logoMODO logoRBK logoSAIK logoTIK logoVLH logo
Rögle BK:s Officiella Nätmagasin

TISDAGEN DEN 22 MAJ

  • Besök Vår facebook sida
  • Rögle Bk Rss
  • 50-50
  • Nätmagasinet driftas av It Gården
  • Nätmagasinet utvecklas av Comotion.se , en lite annorlunda reklambyrå
  • S24
 
Prospects empowerd by essist J20: Seriesegern i sikte efter storseger
J20: Seriesegern i sikte efter storseger

Trots uddamålsunderläge efter halva matchen mot Tingsryd så tog Rögle en storseger mot Smålänningarna. På 16 minuter och 45 sekunder gjorde man nämligen sju raka mål, skrev slutresultatet till 8-2 och nu är dessutom seriesegern riktigt nära.
 
- Ärligt talat tycker jag inte att resultatet speglar matchbilden, utan vi vinner på att vi helt enkelt är individuellt skickligare, förklarar Palle Andersson-Everberg medan bussen rullar genom de kylslagna småländska skogarna.
   Han hittar också en del av förklaringen utanför bussens rutor.
   - Det är kallt och ruggigt, samtidigt är vi klara för top10-serien och då är det kanske inte så inspirerande för spelarna att åka till en folktom hall i Tingsryd en onsdagkväll, säger han.
   Något som också speglades under första delen av matchen.
   Efter dryga 30 spelade minuter var det Tingsryd som hade ledningen och Röglespelarnas agerande lämnade en hel del övrigt att önska och trots Lukas Björnssons kvittering till 2-2 valde Röglechoacherna att ta timeout direkt efter målet.
 
 
- Vi hade bestämt oss för att försöka samla laget för att få upp tempot lite, och valde att använda timeouten trots att vi fick kvitteringen, förklarar Palle.
   Avbrottet verkade också få effekt.
   En dryg minut senare tog Rögle ledningen via Hampus Lindholm, en ledning som dubblerades bara 56 sekunder senare.
   Efterhand rann siffrorna iväg, och Rögle kunde slutligen vinna med 8-2.
   Storsegern till trots är inte headcoachen helt nöjd matchen.
   - Vi skolkar lite väl mycket, kanske som ett resultat av att vi vet om att vi är klara för avancemang och tycker att vi kan koppla av lite väl mycket under matchen.
   Dagens seger innebär att Rögle har spelat in 59 poäng under säsongen, tio mer än andraplacerade HV 71 och tolv fler än trean Frölunda.
   Eftersom HV 71 bara har tre matcher kvar att spela är enda laget som nu kan hota seriesegern Frölunda.
   - Vi behöver en poäng till för att säkra seriesegern, och den hoppas jag att vi kan ta i Linköping på söndag, säger Palle Andersson-Everberg.
   Årets sista hemmamatch för J20 spelas sedan på Luciadagen mot Södertälje. Kanske med en chans för Ängelholmarna att hylla seriesegrarna.
 
   

Tingsryd - Rögle 2-8 (1-1, 1-3, 0-4)
 
Målskyttar: Rasmus Gustaf Berling, Lukas Björnsson, Hampus Lindholm, Axel Wemmenborn, Eric Martinsson, Sebastian Åkesson, Adam Bengtsson, Tobias Törnkvist
 
 
Guld: Hampus Lindholm
Silver: Axel Wemmenborn
Brons: Ludvig Engsund
 
 
 
// ANDREAS LJUNGGREN








OLOF ERIKZON
Publicerad: 2011-12-09 10:00

1416

Elitseriens huvudsponsorer 2011-12

Svenska Spel Sportbladet Sofiero
 
Onico Ramirent

Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12

Folksam Scandic LRF Konsult SJ


Fler nyheter