SofieroRamirentSportbladetBingo, Betting, Turspel och Poker - Svenska SpelOnico
ESP logoSHL logoAIK logoBIF logoFHC logoFBK logoHV71 logoLHC logoLHF logoMODO logoRBK logoSAIK logoTIK logoVLH logo
Rögle BK:s Officiella Nätmagasin

ONSDAGEN DEN 23 MAJ

  • Besök Vår facebook sida
  • Rögle Bk Rss
  • 50-50
  • Nätmagasinet driftas av It Gården
  • Nätmagasinet utvecklas av Comotion.se , en lite annorlunda reklambyrå
  • S24
 
intervjuerreportage Linköping borta i lördagsmatch
Linköping borta i lördagsmatch

Efter en kortare, men intensiv, träning på fredagsförmiddagen åt laget lunch på arenan och begav sig sedan iväg till Linköping.
    Assisterande tränaren Tommy Sjödin var mycket nöjd med Luleåmatchen, och ser positivt på Linköping.
    - Nu är vi inne i serien på allvar. Segrarna mot SSK och Luleå var viktiga kvitton för oss.
 
Den starka defensiven har på senare tid kryddats med ett strålande målvaktsspel från både Cristopher Nihlstorp och Jürgen Penker. Lägg därtill en stor portion jävlaranamma framför motståndarmålet med Eric Beaudoin i spetsen så har ni Rögles framgångsformel på pränt.
    - Vi gör rätt bedömningar och har haft en förmåga att växa in i matcherna på ett bra sätt. Alla i laget köper sin roll fullt ut, vilket gör oss framgångsrika både på isen och utanför, förklarar Tommy.
    Han flyttade till Ängelholm i somras och är debutant i båset efter en 25-årig spelarkarriär på yttersta elitnivå. I Rögle återförenades han med Gunnar Persson och "Sjödda" stortrivs på jobbet.
    - Det är ett fantastiskt kul jobb. Man arbetar med alla små detaljer - när man sedan får kvitto på vad man uträttat är det oerhört stimulerande. Luleåmatchen var ett sådant exempel. Viktiga kvitton för mig och Gunnar som visar att det vi tränat på gett resultat.
    Motståndaren Linköping har inlett sin säsong med tre förluster och endast en seger. Senast blev det 2-0 förlust mot Luleå.
    - Vi kommer att fokusera helt på vårt eget spel oavsett vilken motståndare vi ställs emot. Det handlar mer om hemma- respektive bortaspel. Vi har väldigt tydliga matchplaner att arbeta efter som vi vet ger resultat, menar Tommy Sjödin.
    I laget ersätter Stefan Erkgärds Daniel Glimmenvall som vilar efter sin tackling från Jonathan Hedström senast. I övrigt ställer man upp med samma formationer, och avvaktar som senast valet av startande målvakt.
    - Vi har hittat fyra bra enheter att bygga spelet kring. De har tydliga roller spelare för spelare, och femma för femma. Kombinationen gör oss framgångsrika, avslutar Sjödin.
 
 Laguppställning mot Linköping, nedsläpp lördag 16:00;
 
M: Nihlstorp eller Penker
 1: Erkgärds, Granak - Liljewall, Beaudoin, Brendheden
 2: Porseland, Amar - Alcén, Colliton, Högardh
 3: Rahimi, Bödker - Gath, Sjögren, Johansson
 4:                              - Hjalmarsson, Enström, Kempe.
 R: Sjöberg.
 
 Ej uttagna: Ström (utlånad till Västerås), Demén-Willaume (skadad), Scandella (skadad), Glimmenvall (vilar).

OLOF ERIKZON
Publicerad: 2009-10-02 16:19

2309

Elitseriens huvudsponsorer 2011-12

Svenska Spel Sportbladet Sofiero
 
Onico Ramirent

Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12

Folksam Scandic LRF Konsult SJ


Fler nyheter