Rögle fördjupar samarbetet med Intersport
Nysatsningen fortsätter att tilltala klubbens samarbetspartners. På tisdagen skrevs samarbetsavtal med Intersport Ängelholm som utökar sin satsning och går in som ny guldpartner till Rögle BK.
- Vår ambition och satsning faller väl ut hos Intersport som känner starkt för klubben i kombination med kommersiella fördelar, kommenterar Rögles marknadschef Camilla Bjuvstrand Svab.
Rögle BK har som en del i nysatsningen haft ambitionen att knyta starkare band med flera viktiga partners. Intersport Ängelholm har funnits med i olika omfattning sedan 1996 och går nu in fullt ut som Guldpartner i Rögle BK.
Richard Andersson tilltalas av klubbens arbete på marknadssidan och tror samtidigt starkt på den väg man valt för den sportsliga nystarten.
- Rögle är en av Sveriges ledande idrottsföreningar såväl på elitnivå som med deras framgångsrika ungdomsverksamhet. Vi har idag ett väl fungerande samarbete, vilket gör att det känns extra spännande att tillsammans utveckla detta vidare.
- Det känns positivt att kunna utveckla det kommersiella samarbetet med klubben. Dessutom ser vi fram emot en spännande säsong där vi hoppas att det talangfulla laget utvecklas steg för steg. Satsningen känns helt rätt. Unga hungriga spelare där många har koppling till regionen.
Samarbetsavtalets omfattning är inte officiell, men sträcker sig över tre säsonger. Officiellt är däremot att en viss del i avtalet är öronmärkt till ungdomssektionen.
- Jag har ett grönvitt hjärta och vill se Rögle spela i Elitserien igen. Vi ser långsiktigt på samarbetet och vet hur viktigt det är med klubbens satsning på utbildning av unga spelare, säger Richard Andersson på Intersport.
Rögles marknadschef Camilla Bjuvstrand Svab:
- Vår relation med Intersport Ängelholm är ett bra sätt att definiera hur ett givande samarbete ser ut. De har ett stort hjärta för klubben men ser samtidigt kommersiella fördelar som ger möjlighet för ett fördjupat samarbete. Vi ser fram emot ett nära samarbete i flera år framöver med en partner som vill vara med och i stor utsträckning bidra till vår satsning.
Om Intersport:
INTERSPORT har 145 butiker och omsätter 3,6 miljarder kronor. Bolaget ägs av enskilda köpmän i kedjan och ingår i IIC-INTERSPORT International Corp. Med 5.050 butiker i 35 länder och en omsättning på cirka 80 miljarder kronor är INTERSPORT världens största sportkedja.
För mer information om INTERSPORT, se www.intersport.se
Elitseriens huvudsponsorer 2011-12
Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12