J20 vidare till kvartsfinal: "Det kommer bli tajt"
Publicerad:

Avancemang efter en defensivt tuff serie. Nu väntar ett stjärnspäckat Örebro för J20 i kvartsfinalen.
Laget inleder matchserien med två tuffa bortamatcher. På lördag vänder matchserien hem till Ängelholm och huvudtränare Pontus Lägge hoppas på stark uppslutning.
– Vi blickar ibland tillbaka på fjolårets åttondels- och kvartsfinal, och minns den fantastiska uppslutningen. Jag vet hur mycket stödet betyder för grabbarna, och ser lördagens match som en perfekt uppladdning för supportarna inför herrarnas kvartsfinal på bortaplan.
Innan vi lägger allt fokus mot den stundande kvartsfinalen har även en åttondelsfinal avgjorts. Där stod Rögle som segrare med 3–1 i matcher mot rivalen från Söder (3–2, 2–2, 1–4, 3–2 efter övertid).
– En jämn och bra matchserie där vi möter ett stark Malmö. Flera av matcherna är oerhört täta och håller en hög J20 nivå. Jag tycker att det defensiva arbetet av båda lagen varit otroligt bra vilket har gjort det tajt, tufft och snålt på målchanser, säger huvudtränare Pontus Lägge.
Matchserien var den första för årets slutspel. Mot sluttampen av året har laget växt och höjt sig några snäpp.
– Jag upplever att vi spelar en mer vuxen och mogen hockey nu, vilket känns väldigt positivt. Spelet börjar sätta sig strukturellt och ger ett betydligt mer moget intryck, något jag verkligen uppskattar.
I åttondelsfinalen var det en kedja som utmärkte sig. Det är inte i poängprotokollet de syns mest, utan i det stora arbete de lägger ner på isen.
– Vår fjärdelina med Theo Walette, Eric Lindvall och Valter Engström har gjort ett fantastiskt arbete denna serien, med flera i laget. Laget har höjt sig några snäpp, men de sticker ut i rollen de har genom deras hårda arbete för laget och sätter tonen för gruppen, berättar huvudtränaren.
Nu är laget vidare till kvartsfinal och där väntar Örebro.
– Det ska bli väldigt kul att möta Örebro. Vi har haft väldigt tajta matcher mot dem även under året också. Vi går in med en positiv känsla, vi vet om vad vi behöver göra för att såra dem.
Lagen har mötts fyra gånger tidigare under säsongen med varierande utfall. Örebro har gått segrande ur tre av dessa – två efter ordinarie tid och en efter övertid – medan Rögle har vunnit ett av mötena.
– Jag tycker de har en otroligt hög skicklighet och ett stjärnspäckat lag. Nånstans i matchserie av fem så gynnar det oss att vi är ett äldre lag med mycket tyngd.
– Jag tror att pressen ligger på dem med alla deras stjärnor i laget. Men vi har en hög tilltro till vår kompetens och det vi är duktiga på. Det ska vi trycka på hela matchserien även om det kommer bli tajt.
Nu väntar Örebro för Rögles J20 i en kvartsfinal i bäst av fem. Laget inleder på bortaplan, innan matchserien vänder till Ängelholm för en tredje och eventuell fjärde match. Skulle matchserien gå till en femte avgörande match spelas den i Örebro.
Spelschema för J20 Nationell kvartsfinal:
ÖHK - RBK, 24 mars 18:00 Behrn Arena
ÖHK - RBK, 25 mars 18:00 Behrn Arena
RBK - ÖHK, 28 mars 12:00 Catena Arena
Ev. RBK - ÖHK, 29 mars 12:00 Catena Arena
Ev. ÖHK - RBK, 31 mars 19:00 Behrn Arena