Nils Bartholdsson och Mikael Kim uttagna till landslaget
Publicerad:

Förbundskapten Johan Rosén har tagit ut truppen som ska spela i Junior A World Challenge i Trois-Rivières, Kanada, den 7-13 december. Då tar Röglespelarna Nils Bartholdsson och Mikael Kim plats i truppen.
I början på december ska Röglespelarna Nils Bartholdsson och Mikael Kim samt Rögletränarna Pontus Lägge och Simon Nilsson iväg och representera landslaget.
Sverige inleder turneringen 8 december, mot Kanada Väst, men spelar först en träningsmatch mot Kanada Öst.
– Jag ser verkligen fram emot den här turneringen. För grabbarna är det ett bra tillfälle att spela på liten rink, vilket blir ett riktigt test för oss. Vi möter enbart nordamerikanskt motstånd med lite äldre och mer fysiska spelare. Det kommer att hjälpa oss att utveckla tuffheten och motståndskraften i vårt spel inför VM i vår, säger Johan Rosén.