Seger i NDHL-premiären

Publicerad: 1 min läsning

Rögle besegrar Hammarby med 9-0 i NDHL Södra-premiären, med sex olika grönvita målskyttar.

Det blev en lyckosam första match för Rögle som begav sig uppåt i landet för att inleda seriespelet. På lördagen besegrade laget Hammarby med starka 9-0. 

Rögle fick en drömstart på målskyttet när Margot Huot-Marchand öppnade målskyttet tidigt. Innan den första perioden var över hade även två av årets nyförvärv, Hana Haasová och Kyla Bear, hittat nätet och skrivit in sig i målprotokollet.

I den andra perioden fortsatte Rögle att trycka på och utöka ledningen. Efter 40 minuter stod det 8–0 på resultattavlan. Huot-Marchand, Haasová och Bear hade då gjort två mål vardera, samtidigt som Jordyn Bear och Gabby Jones stod för sina första mål i matchen.

Trots ett målvaktsbyte inför den tredje perioden lyckades Hammarby inte få stopp på Rögle. Gabby Jones hittade nätet för andra gången i matchen och fastställde slutresultatet till 9–0.

Längst bak i banan stod Frida Axell och höll nollan i sin första tävlingsmatch i Rögletröjan.  Totalt blev det 14 räddningar (100%) för Axell. 

Redan imorgon väntar omgång två i NDHL Södra där laget ställs mot Södertälje i Scaniarinken. Nedsläpp 13:00. Matchen sänds på svenskhockey.tv.

Majken Pålsson