Brännbornsstiftelsens stipendie utdelat
Publicerad:

Innan kvällens derby mellan Rögle och Malmö delade Brännbornsstiftelsen ut sitt årliga stipendie på 100 000 kronor till Rögle BK. Pengarna går i år till Akademin med fokus på flickhockeyn och träningen utanför isen, omvärldsbevakningar samt arbetet med konståkningssektionen.
Ikväll välkomnade Rögle Inga och Runes barnbarn Ida Smetana och ansvarig från ungdomsakademin Christos Makropoulos samt aktiva från Flickor 12 i Akademin ut på isen för att ta emot priset.
"Brännbornsstiftelsen skänker 100 000 kronor till barnen i Akademin med ett fokus på flickhockey, träningen utanför isen med utveckling av fysen, omvärldsbevakningar samt arbetet med konståkningssektionen"
För Rögle BK är dessa pengar ett enormt stort bidrag till våra verksamheter, som kan fortsätta sitt arbete med att skapa miljöer som främjar trygghet och trivsel i utvecklingen av barn och unga.