Derbykross för Rögles F19 – här är veckans juniorresultat

Publicerad:

Rögles F19 studsade tillbaka efter preimärförlusten, två av två segrar för J20 och toppmatcher för J18. Här är veckans juniorresultat.

J20:

Det blev sannerligen en lyckad helg för Rögles J20 på hemmais. 

I lördags stod Södertälje för motståndet och det blev en jämn batalj rakt igenom. Rögle tog ledningen tre gånger om i matchen men Södertälje kom tillbaka gång på gång. 

Efter ordinarie tid stod det 3-3 på tavlan och sudden väntade. Väl där skulle Marwin Jarbsjö kliva fram och avgöra, framspelad av Oliver Dejbjerg Larsen.

Axel Nyman räddade 33 av 36 skott och Rögles målskyttar var Oliver Dejbjerg Larsen, Isak Norlin x2 och just Marwin Jarbsjö. 

–  Alltid skönt med en seger och poäng vilket stärker oss igen efter lite poängtapp förra veckan. Jag tycker över 60 minuter att vi är på rätt väg i vårt spel och följer de riktlinjer vi satt upp under veckan och inför matchen. Defensiven har tagit stora kliv och vi är hetare i 5v5 vilket är kul men har fortsatt kvar att arbeta med finishen för att göra fler mål 5v5. Det är alltid roliga och bra matcher mot SSK som ska ha en eloge för att vilja spela moget och strukturerat, säger huvudtränare Pontus Lägge.

Under söndagen, mot Västerås, blev det desto klarare siffror. Rögle vann med 6-1 efter mål av Nils Bartholdsson, Marwin Jarbsjö, Mikael Kim, Noah Lund, Vincent Lundgren och Oliver Dejbjerg Larsen. 

Milo Tjärnlund stoppade 16 av 17 skott. 

– Vi startar matchen på ett bra sätt och faller sedan in i ett lägre tempo. Efter periodpausen tycker jag grabbarna svarar upp bra på våra riktlinjer och vi äger andra perioden på ett formidabelt sätt och får en stabil och rättvis utdelning. Summerat över helgen är med fem av sex poäng är vi belåtna med prestationerna och ser fram emot nästa veckas utmaningar mot Växjö och Frölunda, säger Pontus Lägge.

Nästa vecka ställs Rögle mot Växjö och Frölunda på bortaplan. 

J18:

Rögles J18 stod inför två tuffa uppgifter förra veckan när serieledande Frölunda och tvåan i serien Växjö stod på schemat.

Rögle inledde med en stark insats mot Frölunda. Matchen avgjordes på straffar och där drog Frölunda det längsta strået och vann med 3-4. 

Luka Dolzan i Röglemålet räddade 31 av 35 skott. Målen gjordes av Nicolai Malm, Leo Papista och Ville Finnström. 

Under söndagen väntade alltså en ny tuff match, denna gången mot Växjö. Även där var det straffar som fick skilja lagen åt. 

Dessvärre blev det en en ny strafförlust och Växjö vann matchen med 2-3. Rögles mål gjordes av Isak Bjorland och Melwin Högman. 

Nästa vecka ställs J18 mot Linköping och HV71. 

F19:

Efter att laget inlett serien med en snöplig förlust mot Frosta Hockey, var det dags för revansch när ett Skånederby hägrade. 

Rögle vann med övertygande 8-0. Inlånade Selma Hedlund höll nollan och målen gjorde av Ida Søndergaard, Chloe Berndtsson x2, Amelie Elisson, Mella Liegnell, Emma Möller, Ina Aulin och Matilda Wallentin. 

I nästa match ställs Rögle mot Helsingborgs HC den 18 oktober. 

J16:

Även J16 hade en fin helg. Laget inledde med att besegra Linköping med 6-1. 

Theo Andersson stod för en fin insats och räddade 14 av 15 skott. Framåt stod Frode Möllerberg, Philip Herrlin, Oscar Hjort, Johan Adolfsson, Edvin Torstensson och Arvid Eriksson. 

Mot Mörrum blev det en ny övertygande seger där siffrorna skrevs till 1-7 för Rögle. 

Theo Andersson stod för en ny stabil insats i Röglemålet och framåt skördade Johan Adolfsson, Melvin Zandén Olovsson, Måns Brendheden, Oscar Hjort (hattrick) och Elias Malashkoff frukt. 

I veckan ställs J16 mot Troja Ljungby och Bäcken HC.

Anton Toft