Tack för dina insatser i Rögle, Emily Gustafson
Publicerad: 3 min läsning

Efter tre säsonger går Rögle BK och Emily Gustafson skilda vägar.
Emily Gustafson har varit med från allra första början. När Rögles damlag samlades för första gången i augusti 2023 fanns den då 22-åriga backen med i truppen.
Sedan dess har hon varit en viktig del av resan, från den allra första försäsongen till kvalet mot SDHL, och varit med och byggt upp klubbens damverksamhet.
– Emily har varit en fantastisk representant för Rögle BK, både på och utanför isen. Hon har alltid agerat professionellt och varit en stark ambassadör för vår verksamhet. Under sin tid i klubben har hon inte bara bidragit till damlagets utveckling, utan också engagerat sig som tränare i vår akademiverksamhet, vilket säger mycket om hennes engagemang för föreningen, säger huvudtränare och sportchef, Julius Bergkvist.
– I samband med de förändrade reglerna kring importer har vi behövt se över vår truppsammansättning och våra kontraktsförutsättningar inför kommande säsong. Det har lett till att vi tyvärr inte kunnat erbjuda Emily ett nytt kontrakt.
– Vi är oerhört tacksamma för allt hon har gjort för Rögle BK och önskar henne all framgång i nästa steg av karriären och hoppas våra vägar korsas igen, säger Bergkvist.
Under sina tre säsonger i Rögle har Emily Gustafson vuxit till en av lagets mest betydelsefulla spelare och varit en självklar del av resan från uppstarten av damverksamheten.
När hon nu ser tillbaka på tiden i klubben är det framför allt gemenskapen och möjligheten att få representera Rögle som hon lyfter fram.
– Det har varit ett privilegium att få vara en del av Rögle BK. Att få komma tillbaka år efter år och känna sig välkommen i Röglefamiljen har betytt oerhört mycket. När jag ser tillbaka på de senaste tre åren inser jag att jag aldrig tog en enda stund för givet. Att få leda och spela för den här klubben har betytt mer för mig än något annat jag gjort, och det har varit tre av de lyckligaste åren i mitt liv, säger Emily Gustafson.
BILDBYRÅN
"Det var då jag verkligen insåg att det handlar om så mycket mer än bara laget."
För Gustafson har åren i Ängelholm gett många minnesvärda ögonblick, men en match står ut lite extra. Hemmapremiären i NDHL DamEttan mot Malmö 24 september 2023, där Rögle besegrade Malmö med 3-2 inför 3852 personer på läktaren.
– Jag minns hur jag kände efter den första hemmamatchen. Vi samlades i omklädningsrummet, helt tagna av det vi just hade upplevt. Att se de starka känslorna hos alla människor som stöttat klubben genom åren, supportrar som vuxit upp här, gjorde ett djupt intryck på mig, berättar Gustafson.
Hon tar ett djupt andetag innan fortsätter:
– Det var då jag verkligen insåg att det handlar om så mycket mer än bara laget. Jag tror att den första matchen påverkade mig så starkt eftersom jag tänkte på var jag kommer ifrån och hur jag växte upp med hockeyn. Jag hade aldrig tidigare upplevt något liknande. Jag visste inte ens att något sådant här fanns.
BILDBYRÅN
Nu går karriären vidare på annat håll, men Ängelholm och Rögle kommer alltid ha en speciell plats i Gustafsons hjärta.
– Jag är otroligt stolt över allt vi har åstadkommit, både med damlaget och i akademin. Genom akademin fick jag lära känna så många fler människor, och det är en stor anledning till att det här kändes som hemma. Den här klubbens framgång är en spegling av gemenskapen och passionen som finns här. När människor går samman och bygger något större än sig själva kan fantastiska saker hända.
– Min tro på damhockeyns framtid har stärkts tack vare den här klubben. Rögle har visat hur viktigt det är att satsa på damidrotten och har inspirerat andra föreningar att göra detsamma. Vi skapar en generation tjejer som växer upp med människor som tror på dem och deras möjligheter, både inom hockeyn och utanför den, avslutar Gustafson med.