SofieroRamirentSportbladetBingo, Betting, Turspel och Poker - Svenska SpelOnico
ESP logoSHL logoAIK logoBIF logoFHC logoFBK logoHV71 logoLHC logoLHF logoMODO logoRBK logoSAIK logoTIK logoVLH logo
Rögle BK:s Officiella Nätmagasin

TISDAGEN DEN 22 MAJ

  • Besök Vår facebook sida
  • Rögle Bk Rss
  • 50-50
  • Nätmagasinet driftas av It Gården
  • Nätmagasinet utvecklas av Comotion.se , en lite annorlunda reklambyrå
  • S24
 
Prospects empowerd by essist J20: Rögle jagar ny stark hemmastart
J20: Rögle jagar ny stark hemmastart

Inledningen av top10-serien fick mer eller mindre en drömstart när man på bortaplan tog säsongens fösta seger mot Frölunda. När Rögle på lördag har årspremiär i Lindab Arena jagar Sveriges kanske hetaste juniorer en svit liknande den som inledde säsongen.
 
I den svit om åtta raka segrar på hemmaplan som gav Rögle ett rejält försprång på sina konkurrenter ingick bl.a. en 5-4 viktoria över HV 71. För att få en inledning som liknar höstens måste åter Jönköpingslaget besegras på hemmais, då det är just det motståndet som väntar på lördag.
   - Både HV 71 och Linköping, som vi möter på söndag, är bra lag, så det kommer att bli tuffa matcher, slår headcoach Palle Andersson-Everberg fast
   - Men samtidigt har vi bra koll på båda lagen. HV 71 slog vi i alla tre matcher och Linköping besegrade vi två av tre matcher, lägger han till.
Dessutom saknade också denna match mer än akademisk betydelse för Rögle, då bandyklubben redan kvalificerat sig för toppserien.
 
Precis som i höstas kommer Rögle att spela merparten av sina inledande matcher på hemmais. Då handlade det om 11/14 matcher – nu är det 4/5 som går av stapeln i Lindab Arena.
   Är det en för eller nackdel att avverka så stor del av hemmamatcherna redan i inledningen av serien?
   - Jag tycker att det är hugget som stuckit, svarar Palle.
   - Det handlar om att vi ska vinna våra matcher oavsett vilket, men om inget annat har vi en god vana av att spela dem i klump, säger han med ett skratt och minns en höst där ju raka hemmamatcher i inledningen av säsongen avrundades med en december där Rögle hade sex av sju matcher på bortais.
   Fullt lika absurt blir det inte under våren – som max spelar man fem raka bortamatcher på 14 dagar…
 
Exakt hur Palle väljer att formera laget inför 2012s första hemmamatch avslöjas först under fredagskvällen, men han berättar att han anser att Rögle ligger bra till spelarmässigt.
   - Anton Lindström som saknats ett tag med en underkroppsskada gick på is idag, och Felix Scheel är igång igen efter den skada han fick i A-laget, även om han har en bit kvar.
   Carl Lejon saknas fortfarande, även om det är sjukdom snarare än skada som håller honom från spel i nuläget.
  
 
Nedsläpp mot HV 71 lördag 12:00 i Lindab Arena.
Nedsläpp mot Linköping söndag 12:00 i Lindab Arena.
 
 
FRI ENTRÉ!
 
 
// ANDREAS LJUNGGREN







OLOF ERIKZON
Publicerad: 2012-01-13 09:50

775

Elitseriens huvudsponsorer 2011-12

Svenska Spel Sportbladet Sofiero
 
Onico Ramirent

Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12

Folksam Scandic LRF Konsult SJ


Fler nyheter