SofieroRamirentSportbladetBingo, Betting, Turspel och Poker - Svenska SpelOnico
ESP logoSHL logoAIK logoBIF logoFHC logoFBK logoHV71 logoLHC logoLHF logoMODO logoRBK logoSAIK logoTIK logoVLH logo
Rögle BK:s Officiella Nätmagasin

ONSDAGEN DEN 23 MAJ

  • Besök Vår facebook sida
  • Rögle Bk Rss
  • 50-50
  • Nätmagasinet driftas av It Gården
  • Nätmagasinet utvecklas av Comotion.se , en lite annorlunda reklambyrå
  • S24
 


Inför nedsläpp: Högardh vill inte vänta längre

Det blev inget avgörande på Hovet i måndagskväll. Rögle lyckades inte kvittera ut elitserie-biljetterna i kvalseriens sjunde omgång mot AIK.
    Mot Västerås hemma i Lindab Arena ikväll kommer nästa möjlighet. Den tänker Rögle och Peter Högardh ta tillvara på.
  
 Många Röglefans var nog ganska hoppfulla om att Rögle skulle säkra sin elitserieplats redan i bortamatchen mot AIK senast. Av det blev intet och det var egentligen aldrig riktigt nära heller. Efter att hemmalaget hade tagit ledningen med 1-0 en bit in i första perioden fick man en väldig fart och energi i spelet. När spelarna gick till periodvila hade ytterliggare två puckar passerat över Cristopher Nihlstorps mållinje och uppförbacken blev väldigt brant. För brant skulle det visa sig.
    - Vi var inte mentalt närvarande och var inte beredda att göra det jobbet som krävdes av oss, säger Peter.
    Fanns det något som tydde på det under förberedelserna innan matchen?

 
   - Nä, det tycker jag inte. Allting kändes bra innan. Men det är bara att glömma det och se framåt mot nästa match.

 
 Inte spektakulära

    Rögle har nu tre matcher på sig att ta de poäng som krävs. Nästa chans dyker upp i Lindab Arena mot Västerås i den åttonde omgången ikväll. Peter Högardh vet hur laget ska lyckas:
    - Det blir nog till att börja om lite från början igen. Få tillbaka farten och spela enkelt som ju är vår styrka. Vi är väl egentligen inget särskilt spektakulärt lag men håller vi bara farten uppe så är vi svårslagna, menar Högardh.
    Annars har han ingen erfarenhet av att spela i kvalserien. Den pågående är Peters första i karriären men han gillar den. Det syns om inte annat i kvalseriens poängliga där han intar en tredjeplats med nio poäng på sju matcher. På det är han också bäst i Rögle.
    - Tycker det är ganska bra matcher och kul att spela. Men man får ju lite mer tid här än i elitserien. Fast årets kvalserie har kanske inte den nerv och spänning som den ofta brukar ha. Åtminstone inte hittills och jag vill inte att det ska bli så heller av förklarliga skäl. Så som det var förra året var ju extremt även om det slutade lyckligt, minns han.
    Vad tycker du om de allsvenska lagen som ni har mött?
   
- De har varit bra men har kanske blandat och gett lite väl mycket. AIK hade ju t.ex. ingen chans mot oss i Ängelholm medan vi ju inte hade så mycket på Hovet senast mot samma lag, förklarar Peter.

 
 Det är dags att avgöra

    Den nationella ishockeysäsongen sjunger på allra sista versen. SM-finalerna har just börjat och alla kval på alla nivåer är på väg att slutföras. Runt hörnet väntar nästa säsong. Den som brukar kallas Silly Season. Som vanligt florerar rykten både i Rögles trupp som i alla andra klubbars. Det är dock inget som Peter Högardh bryr sig så mycket om.
    - Jag har två år kvar på mitt kontrakt med Rögle och har absolut inga planer på att bryta det. Jag trivs fantastiskt bra i Rögle, säger Högardh.
    Under torsdagskvällen kommer alltså Västerås till Ängelholm för säsongens näst sista match i Lindab Arena. Laget har kanske presterat ungefär som förväntat även om man nog ändå är lite besvikna över utvecklingen pga den fina starten man fick. I laget finns ju Röglebekantingen och poängkungen Pär Arlbrandt. Sebastian Ström är utlånad till klubben av Rögle men spelar som bekant inte i de två matcherna mot Rögle.
    Men oavsett vilka som väntar på andra sidan isen är Peter och hans lagkamrater inställda på att döda den lilla spänning som finns.
    - Nu tänker vi avgöra detta. Det finns ingen anledning att vänta, hälsar han alla eventuella oroliga Rögleanhängare.

 
 PATRIC ANDERSSON






OLOF ERIKZON
Publicerad: 2009-04-02 00:00

406

Elitseriens huvudsponsorer 2011-12

Svenska Spel Sportbladet Sofiero
 
Onico Ramirent

Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12

Folksam Scandic LRF Konsult SJ


Fler nyheter