SofieroRamirentSportbladetBingo, Betting, Turspel och Poker - Svenska SpelOnico
ESP logoSHL logoAIK logoBIF logoFHC logoFBK logoHV71 logoLHC logoLHF logoMODO logoRBK logoSAIK logoTIK logoVLH logo
Rögle BK:s Officiella Nätmagasin

ONSDAGEN DEN 23 MAJ

  • Besök Vår facebook sida
  • Rögle Bk Rss
  • 50-50
  • Nätmagasinet driftas av It Gården
  • Nätmagasinet utvecklas av Comotion.se , en lite annorlunda reklambyrå
  • S24
 


Hellström ny styrelseordförande

Årsmötet i Lindab Arena gick enligt planerna och strax före kl. 20 var Göran Hellström vald till ny styrelse-ordförande i Rögle BK.
 
   De 61 Rögleanhängare som begett sig till arenan fick en genomgång av gångna året av Peter Hedlund, samt en blick mot framtiden av Hedlund tillsammans med Roger Hansson och Gunnar Persson.
 
   Mötet, som leddes av vice styrelse-ordförande Svante Paulsson, var extra välbesökt i år och av de 61 besökarna var 49 stycken medlemmar med rösträtt.
    Förutom val av ny styrelseordförande valdes även Thorbjörn Falk, som väntat, till ny ledamot.
    I valberedningen får nu Magnus Swärdh och Mats Nilsson sällskap av Håkan Eriksson, som ersätter Kjell Nilsson. Håkan har en lång erfarenhet av att arbeta för Rögle BK i bagaget och kommer säkerligen att bli en tillgång.
    Årsmötet avslutades med att Kjell Nilsson och Christian Rosenberg avtackades efter sina år i klubben. Nilsson utsågs dessutom av styrelsen till den fina titeln hedersmedlem i Rögle Bandyklubb och fick en varm applåd av årsmötet efter fyra framgångsrika år som ordförande.

OLOF ERIKZON
Publicerad: 2009-06-08 00:00

583

Elitseriens huvudsponsorer 2011-12

Svenska Spel Sportbladet Sofiero
 
Onico Ramirent

Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12

Folksam Scandic LRF Konsult SJ


Fler nyheter