SofieroRamirentSportbladetBingo, Betting, Turspel och Poker - Svenska SpelOnico
ESP logoSHL logoAIK logoBIF logoFHC logoFBK logoHV71 logoLHC logoLHF logoMODO logoRBK logoSAIK logoTIK logoVLH logo
Rögle BK:s Officiella Nätmagasin

ONSDAGEN DEN 23 MAJ

  • Besök Vår facebook sida
  • Rögle Bk Rss
  • 50-50
  • Nätmagasinet driftas av It Gården
  • Nätmagasinet utvecklas av Comotion.se , en lite annorlunda reklambyrå
  • S24
 
intervjuerreportage Gunnar vill förlänga segersviten
Gunnar vill förlänga segersviten

Med två viktiga segrar i ryggen för Rögle handlar det om folkfest när MoDo gästar Ängelholm.
    Tränaren Gunnar Persson vill förlänga segersviten, men inser att tufft motstånd väntar.
    - MoDo spelar med en helt annan trygghet nu när Peter är med och spelar.

 
Utklassningen mot Färjestad följdes upp av en ny stark bortaseger i form av 5-4 mot Timrå. Rögle hamnade i underläge men kom tillbaka tre gånger om. Trots segern var Gunnar inte helt nöjd med spelet, dock med Dominik Granaks återkomst. Efter att ha missat fyra raka matcher på grund av sjukdom svarade världsbacken för 2+2 och blev den helt avgörande faktorn bakom framgången i Timrå.
    När MoDo gästar Ängelholm jagar Rögle sin tredje raka seger, och därmed den längsta segersviten för säsongen.
    - MoDo är ett bra lag och har hittat en väg att vinna matcher nu. Det blir en enormt tuff match mot ett lag med en helt annan trygghet nu när Peter är med och spelar, konstaterar Gunnar Persson och syftar naturligtvis på Peter Forsbergs succéåterkomst med bland annat 2+1 senast mot Luleå.
 
Rögletränaren vet dock vad som krävs för att bemästra MoDo.
    - Det är nu vi verkligen behöver stödet, och nu när vi dessutom börjat få utdelning på anfallsspelet borde det locka folk till matchen. Jag tror på en fullsatt ståplats och då ska det mycket till för att besegra oss kan jag säga.
    - Spelmässigt lär vi upp avsevärt jämfört med Timråmatchen, tillägger Gunnar.
    Laget reste hem från Norrland på fredagsförmiddagen och därefter handlade det om frivillig träning i arenan. Laguppställningen spikas definitivt först på matchdagens värmning, men det mesta talar för samma femmor som de senaste matcherna.
    Spelare att hålla ett extra öga på i MoDo, förutom Forsberg, är naturligtvis förre Röglebacken Daniel Sondell som inlett säsongen med 2+4 och -6 på sina 20 spelade matcher. Att jämföra med 0+7 och +7 vid motsvarande tidpunkt i Rögledressen ifjol.
    Noterbart är även att unge Niklas Svedberg konkurrerat ut värvade tjeckiske målvakten Roman Malek.

OLOF ERIKZON
Publicerad: 2009-11-20 16:20

2871

Elitseriens huvudsponsorer 2011-12

Svenska Spel Sportbladet Sofiero
 
Onico Ramirent

Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12

Folksam Scandic LRF Konsult SJ


Fler nyheter