SofieroRamirentSportbladetBingo, Betting, Turspel och Poker - Svenska SpelOnico
ESP logoSHL logoAIK logoBIF logoFHC logoFBK logoHV71 logoLHC logoLHF logoMODO logoRBK logoSAIK logoTIK logoVLH logo
Rögle BK:s Officiella Nätmagasin

ONSDAGEN DEN 23 MAJ

  • Besök Vår facebook sida
  • Rögle Bk Rss
  • 50-50
  • Nätmagasinet driftas av It Gården
  • Nätmagasinet utvecklas av Comotion.se , en lite annorlunda reklambyrå
  • S24
 
intervjuerreportage Nya formationer och ny energi
Nya formationer och ny energi

 Frölunda hemma väntar Rögle på torsdagskvällen. Då satsar Gunnar Persson på nya formationer, ny energi och dessutom en debuterande forward.
    - Det behövdes lite nya omgivningar och nya kedjekompisar att prata med. Vi har redan fått ny energi och pratat ihop oss, säger Gunnar.
 

Gästande göteborgarna ligger på placeringen ovanför, men fem poäng före. Serien tätnar i striden kring strecken och viktiga poäng står på spel i en hemmaborg där Gunnar en gång för alla vill bryta isen.
    - Vi vill vara starka hemma och jag kan lova att vi i laget är riktigt fokuserade på uppgiften. Mot Luleå tog vi en massa dumma utvisningar och felbeslut. Nu är det back to basic som gäller och inget annat. Alla är riktigt laddade och kan vi sedan få publiken i ryggen kan vi tillsammans börja bygga upp en stark hemmaborg. Varje faktor är viktig, även publikens stöd.
 
I laguppställningen får en debuterande junior chansen. 18-årige forwarden Simon Glimhed (bilden) har förvisso suttit på bänken under några matcher, men mot Frölunda blir det spel i kedjan med Eric Beaudoin och Mattias Sjögren.
    - Det ska bli spännande att se Simon i spel. Han har mycket talang i sig, menar GP.
    I övrigt är det endast formationen med Månsson-Johansson-Gath som är ograverad. I mål tar Cristopher Nihlstorp åter över befälet efter att ha vilat mot Luleå.
    - Man får ny energi i gruppen med nya omgivningar och nya kedjekompisar att prata med. Vi behövde det och har redan fått energi.
    I fjärdekedjan tar Tommy Enström centerrollen. Kedjenumreringen är dock ingen rangordning, särskilt inte för Tommys del.
    Roger Hansson utnämnde 23-åringen till höstens stora utropstecken i en annan artikel, och GP är inte sen att hålla med.
    - Enström har spelat överallt, och behärskar varje position. Han kan hålla ihop en producerande kedja, han kan spela smart i en defensiv kedja, powerplay och boxplay. En oerhört viktig individ för oss. Han är väldigt allround i sitt spel.
    - Jag tror Tommy var lite stukad i våras efter att inte riktigt fått chansen, men jag tycker att han växer i takt med förtroendet han får. Det känns alltid bra när man som tränare får en sådan respons, när man ger en talangfull spelare chansen och han tar den, menar Gunnar som gav Enström en rejäl revival vid sin ankomst till klubben inför kvalserien.
   
 
Laguppställning mot Frölunda, nedsläpp torsdag 19:00;
 M:
Nihlstorp (Penker)
 1: Granak, Glimmenvall - Högardh, Colliton, Hjalmarsson
 2: Erkgärds, Bödker - Sjögren, Beaudoin, Glimhed
 3: Amar, Rahimi - Månsson, Johansson, Gath
 4: Porseland               - Kempe, Enström, Alcén
 
 Ej uttagna: Ström (utlånad till Västerås), Demén-Willaume (skadad), Scandella (skadad), Brendheden (skadad) Åström (ej uttagen), Liljewall (skadad)

OLOF ERIKZON
Publicerad: 2009-12-02 16:11

2394

Elitseriens huvudsponsorer 2011-12

Svenska Spel Sportbladet Sofiero
 
Onico Ramirent

Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12

Folksam Scandic LRF Konsult SJ


Fler nyheter