
Rögle har gjort klart med den tjeckiske backen Robert Kantor. En kraftfull spelartyp som bland annat representerat Färjestad, Jokerit och nu senast tjeckiska Brno.
- Robert har bra rutin efter att ha spelat i de högsta europeiska ligona. Han kommer att bidra med viktiga egenskaper till vårt försvar, kommenterar Sportchef Roger Hansson.
Efter att ha representerat Färjestad säsongen 2006-07 har karriären gått via Tjeckien, Tyskland och Finland innan Robert förra året flyttade hem till moderklubben Kometa Brno och spelade upp dem i högsta tjeckiska ligan.
Kontraktet med Brno sträcker sig över kommande säsong, men klubben släpper honom till Rögle resten av 2009-10.
- Han har inte fått speltid av nuvarande tränaren och varit utlånad. Men vi är övertygade om att Robert håller hög kvalitet och har kollat upp honom noga, berättar Roger Hansson.
Den 32-årige vänsterskytten mäter 181cm och väger 93kg.
- En back som är kraftfull och rejäl i sitt spel och som har ett riktigt tungt skott.
- För vår del handlar det nu om att förbereda truppen för spel i Kvalserien. Spelarna har 10 Elitseriematcher och tre träningsveckor under uppehållet på sig. Sedan ska spelet sitta och alla vara beredda att prestera sitt max, avslutar Roger Hansson som inte utesluter ytterligare förstärkning till laget under kvällen.
- Vi har några spår som vi arbetar med.
Robert Kantor kommer att spela i tröja #5.
FAKTA / Robert Kantor
Back, vänsterskytt
Född: 1977-02-25
Födelseort: Brno, i Tjeckien
Längd: 181cm
Vikt: 93kg
Moderklubb: HC Kometa Brno i Tjeckien
Kommer från: Brno i Tjeckien, samt utlånad till Sumperk i Tjeckien.
Mästerskap: J18-EM 1995.
Medaljer: -
[Statistik]
OLOF ERIKZON
Publicerad: 2010-01-31 18:08
6063