Andra raka och efterlängtat Bergströmjubel
Rögle tappade 2-0 ledning men vände tillbaka och vann med 4-2 i Dackehallen.
Gladast efter matchen? Målskytten Patrik Bergström som bröt måltorkan och satte säsongens första puck i nät.
- Det kan vara min längsta väntan i karriären, konstaterar den lättade norrlänningen och tittar i statistiken som nu visar 1+5 på säsongens inledande tio matcher.
Rögle kom till Tingsryd stärkta av seger mot Leksand på jakt efter andra raka segern och ett kvitto på att stabiliteten börjar infinna sig i det ungdomliga laget.
Matchen inleddes med starkt skånskt övertag och en första period där Rögle utan några som helst bekymmer höll i taktpinnen.
Nils Bergström gjorde 0-1 i powerplay framspelad av Jakob Johansson redan efter dryga minuten. Sedan dröjde det till periodens slutminut innan Patrik Bergström ökade på till 0-2 genom att stänka in säsongens första mål.
- En smaskig start. Men egentligen är det för dåligt att vi inte utnyttjar övertaget bättre och stänger matchen redan där och då, konstaterar coach Björn Hellkvist som fick se en scenförändring i andra perioden där Tingsryd tog över och pressade Rögle.
Reducering och kvittering till 2-2 inför slutperioden var inte alls oförtjänt och Björn Hellkvist kunde summera en period där Rögle föll in i gamla synder.
- Vi släpper blålinjen och backar hem för långt. Det ger Tingsryd chans efter chans. Vi hade problem i andra perioden när Tingsryd slår av sin press mot våra backar och blev tagna på sängen när vi inte mötte det förväntade motståndet, förklarar Hellkvist och tillägger;
- Jag stod precis och tänkte ta timeout som väckarklocka men hann inte förrän Tingsryd fick ett tidigt reduceringsmål.
Matchen avgjordes med fyra minuter kvar att spela. Kanadensaren Adam Hobson, som inlett matchen i fjärdekedjan med långa sekvenser på bänken, fick chans att spela i matchens avgörande skede och matchades tillsammans med Simon Olsson och Patrik Bergström - som även han fick dubblera mot slutet.
Hobson arbetade fram pucken till Simon Olsson som serverade backtalangen Victor Panelin-Borg fram till matchvinnande 2-3-målet. Och med två minuter kvar av matchen satte Jakob Johansson 2-4 i öppen kasse.
- Cred till Hobson som fått en näsbränna. Han fick chansen mot slutet precis som senast och i de matcher där han inte spelat så mycket har han jobbat hårdare, tacklat och agerat på ett helt annat vis, berömmer Hellkvist.
Rögle packade ihop trunkarna och räknade hem tre viktiga poäng till samlingen. I en spelargång med fyra nyanser av grönt - och ett klarblått golv med anor från Des Moroneys dagar i Dackehallen, summerade grovarbetaren Patrik Bergström eftermiddagen där det efterlängtade första målet för säsongen kom.
- Det känns alltid skönt att spräcka nollan. Det kändes bra idag och alltid skoj att få förtroendet av coacherna när det drar ihop sig för avgörande.
- Viktigt att vinna idag och känna stabilitet med två raka segrar.
Vad avgjorde matchen?
- Att vi jobbade på hela vägen och förstod vad som krävdes för att vinna. Dessutom gjorde "Frazze" några makalösa räddningar när det som mest behövdes.
I tabellen gjorde veckans båda segrar att Rögle gick upp på sjundeplats, endast fyra pinnar efter Leksand på tredje.
Nu väntar Troja-Ljungby på hemmaplan på onsdag, en motståndare Patrik har bra koll på efter sina år i AIK och dubbelmötet på försäsongen med Rögle.
- Troja är ett lag som alltid går in och kör i ett högt tempo. Lite mer aggressivt än Tingsryd så det gäller att vi är vakna hela tiden och fortsätter jobba målmedvetet tillsammans.
Individuell spelarstatistik
| |
Spelare |
Mål |
Ass. |
Utv. |
Istid |
Insl. |
SVS |
SVS% |
Kommentar |
| 31 |
Joel Gistedt |
- |
- |
- |
0:00 |
- |
- |
-% |
Backup |
| 32 |
Jonas Fransson |
0 |
0 |
0 |
60:00 |
2 |
32/34 |
94,1% |
- |
|
Spelare |
Mål |
Ass. |
Utv. |
+/- |
PP+ |
BP- |
Skott |
Istid |
Kommentar |
| 2 |
Rasmus Forslund |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
7:21 |
- |
| 4 |
Nils Bergström |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
18:05 |
- |
| 5 |
Rasmus Bengtsson |
- |
- |
- |
- |
0 |
0 |
0 |
- |
Ej uttagen |
| 6 |
Daniel Glimmenvall |
- |
- |
- |
- |
0 |
0 |
0 |
- |
Skadad |
| 7 |
Mads Bødker |
0 |
0 |
4 |
0 |
0 |
0 |
0 |
23:56 |
- |
| 8 |
Vic Bartley |
0 |
2 |
0 |
+1 |
0 |
0 |
0 |
23:36 |
- |
| 10 |
Viktor Lindgren |
0 |
2 |
0 |
+1 |
0 |
0 |
0 |
15:25 |
- |
| 11 |
Alexander Johansson |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
16:10 |
- |
| 12 |
Simon Glimhed |
- |
- |
- |
- |
0 |
0 |
0 |
- |
Ej uttagen |
| 14 |
Jesper Jensen |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
20:12 |
- |
| 15 |
Patrik Bergström |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
14:28 |
- |
| 16 |
Christopher Liljewall |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
16:01 |
- |
| 17 |
Victor Panelin-Borg |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
19:49 |
Game Winning Goal |
| 18 |
Dennis Everberg |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
9:41 |
- |
| 20 |
Jonathan Zaar |
- |
- |
- |
- |
0 |
0 |
0 |
- |
Skadad |
| 21 |
Ted Brithén |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
16:04 |
- |
| 22 |
Adam Hobson |
0 |
1 |
6 |
+1 |
0 |
0 |
0 |
8:53 |
- |
| 23 |
Christoffer Persson |
0 |
0 |
2 |
+1 |
0 |
0 |
0 |
22:52 |
- |
| 26 |
Jakob Johansson |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
20:10 |
- |
| 27 |
Simon Olsson |
0 |
1 |
6 |
+1 |
0 |
0 |
0 |
15:38 |
- |
| 28 |
Carl Gustafsson |
- |
- |
- |
- |
0 |
0 |
0 |
- |
Skadad |
| 33 |
Nick Sörensen |
- |
- |
- |
- |
0 |
0 |
0 |
- |
Ej uttagen |
| 34 |
Agust Carlsson |
- |
- |
- |
- |
0 |
0 |
0 |
- |
Ej uttagen |
| 34 |
Henrik Björklund |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
7:52 |
- |
| 65 |
Andrée Brendheden |
0 |
0 |
0 |
-1 |
0 |
0 |
0 |
12:59 |
- |
Elitseriens huvudsponsorer 2011-12
Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12