SofieroRamirentSportbladetBingo, Betting, Turspel och Poker - Svenska SpelOnico
ESP logoSHL logoAIK logoBIF logoFHC logoFBK logoHV71 logoLHC logoLHF logoMODO logoRBK logoSAIK logoTIK logoVLH logo
Rögle BK:s Officiella Nätmagasin

TORSDAGEN DEN 24 MAJ

  • Besök Vår facebook sida
  • Rögle Bk Rss
  • 50-50
  • Nätmagasinet driftas av It Gården
  • Nätmagasinet utvecklas av Comotion.se , en lite annorlunda reklambyrå
  • S24
 


Piva vet vad som väntar i premiären

Rögletränaren Peter Johansson går på torsdagen in på sin sjätte säsong när Elitserien drar igång.
   Motståndaren Skellefteå har han stött på flera gånger i tränarkarriären och vet därför vad som gäller.
   - De är av tradition ett skridskostarkt lag, och enligt de rapporter jag har fått är de om möjligt ännu bättre på denna punkt i år.

   Rögle begav sig iväg från byggarbetsplatsen i Ängelholm med destination Norrland på onsdagseftermiddagen.
   Två flygturer och en bussresa senare checkade man in på hotellet i Skellefteå på kvällen.
   - Alla spelare är tillgängliga för spel. Mario Kempe spelar däremot med juniorlaget i Örebro  istället för att komma igång igen efter sin skadefrånvaro, berättar Piva.
   Någon exakt laguppställning släpper inte Rögle kvällen före Elitseriecomebacken, istället meddelas laget denna på värmningen under torsdagen.

Närvaro och kylighet viktigast
   Förberedelsesnacket inför matchen har annars handlat om att vara på tå och att våga.
   - Det är extremt viktigt att vi är närvarande redan från start och hänger med i det höga tempo Skellefteå av tradition inleder hemmamatcherna i. Sedan måste varje person tro stenhårt på vad vi håller på med och inte någon stor respekt för hur motståndaren agerar, berättar Piva och nämner Kvalseriematchen i Gävle i våras som ett talande exempel.
   Förberedelserna på veckans ispass har inriktats på detaljer i powerplay och boxplay. Piva är nöjd med resultatet.
   - Det har känts bra på träningarna. Man vet ju aldrig hur det går i match för den sakens skull, men vi har ett antal bra spelkombinationer att använda oss av.
   - Vi har en plan och vet exakt hur vi ska agera mot Skellefteå för att kunna vinna mot dem. Viktigast generellt är att vara närvarande och att hålla huvudet kallt, fortsätter Piva.
   Hur är känslan för egen del inför din första Elitseriematch?
   - Det ska bli kul att det äntligen sätter igång. För egen del är Elitserien något som alltid funnits med som ett mål och att träna sin hemklubb i högsta serien känns fantastiskt bra, konstaterar Piva kvällen före Rögles comeback.


OLOF ERIKZON
Publicerad: 2008-09-17 00:00

239

Elitseriens huvudsponsorer 2011-12

Svenska Spel Sportbladet Sofiero
 
Onico Ramirent

Elitseriens officiella samarbetspartners 2011-12

Folksam Scandic LRF Konsult SJ


Fler nyheter