Linus Sjödin uttagen i Team 19-landslaget

Publicerad: 2021-02-07
Nyhet
Röglefostrade junioren Linus Sjödin fick ett roligt samtal på söndagen. 18-åringen blev då kallad till Team 19-landslagets camp i Furudal kommande vecka. Linus har imponerat i Rögles A-lag den senaste månaden och är nu uttagen i ett landslag för första gången.

Rögleanfallaren Linus Sjödin har haft en bra start på 2021. Han kallades in till Rögles A-lag i slutet av december när laget drabbades av skador och annan frånvaro.
Efter att ha suttit ombytt i fyra SHL-matcher fick han göra sitt första byte borta mot Färjestad den 7 januari. Därefter har Linus varit med i truppen i så gott som samtliga matcher. I gårdagens match borta mot Luleå spelade Linus drygt sju minuter och är nu bara en dryg minut i speltid för att nå 100 SHL-minuter och därmed belönas med ett rookiekontrakt.
– Den senaste tiden har varit vädigt rolig och lärorik. Jag är glad för varje chans jag får att vara med A-laget. Lite surt att jag är så nära 100 minuter men jag hoppas få fler chanser framöver, säger Linus.

Linus har aldrig tidigare varit uttagen i något landslag men har nu kallats till nästa veckas camp med Team 19 där Tomas Montén är förbundskapten. Under veckan kommer Team 19 att möta det svenska Team 18-landslaget i några internmatcher.
– Montén ringde i morse, jag blev lite chockad. Det är jätteroligt och det är något jag drömt om i hela mitt liv att få vara med i landslaget, säger Linus.

Tre Kronor spelar samtidigt Beijer Hockey Games i Malmö. Här är tre Röglespelare uttagna: Niklas Hansson, Simon Ryfors och Daniel Zaar. I den svenska landslagsledningen finns ytterligare två Rögleprofiler: fysioterapeut Sven Thomsson och materialförvaltare Frederik "Fidde" Andersen.

Lasse Mauritzson
Huvudpartners
Statistikleverantör app