Så spelar Rögle mot Bern

Publicerad:

Knappt ett dygn efter matchen mot Kloten ska Rögle spela match igen. Andra matchen på Resurs Bank Camp i Schweiz är mot NLA-laget Bern (kl 17). Det blir sex nya spelare in i laget jämfört med fredagens match.

I fredags kväll förlorade Rögle första matchen i Schweiz mot Kloten med 4-1. Ett knappt dygn senare är det dags för ny match mot NLA-motstånd. Bern står för motståndet och det väntas mycket publik till matchen.

Rögle tränade en timme på lördagsförmiddagen, det var mycket fokus på power- och box play.
- Det var mycket som var bra igår mot Kloten. Vi var inte tillräckligt effektiva, det är den största orsaken till resultatet, säger assisterande tränaren Mikael Gath.

Mot Bern kommer sex spelare in i uppställningen. Oscar Dansk vaktar målet och fem utespelare som vilade mot Kloten får spela.
- Generellt sett var försvarsspelet bra, det var några misstag som vi ska ta bort. Offensivt ska vi fortsätta som i går, målen kommer, det är jag inte orolig över, säger Mikael Gath.

Matchen mot Bern börjar kl 17 och det blir rapporter från matchen på Rögles officiella Twitterkonto, rogle_bk.

 

Rögles lag mot Bern:

Målvakt: Oscar Dansk (Lars Volden).

Femmorna:

Dominik Granak, Jens Hellgren, Patrick Cehlin, Jesper Jensen, Jordan Smotherman.

Ludvig Claesson, Ivan Baranka, Christopher Liljewall, Jack Connolly, David Åslin.

Kevin Marshall, Jesper Williamsson, Alex Aleardi, Taylor Matson, Viktor Lindgren.

Almen Bibic, Rasmus Bengtsson, Kelsey Tessier, Filip Karlsson, Sebastian Wännström.

Vilar: Alen Bibic, Emil Kristensen, Ludvig Elvenes, Ludvig Rensfeldt, Erik Santesson, Ludvig Elvenes och Daniel Sylwander.

 

Lasse Mauritzson