Rögle U16 trea efter stark insats i Göteborg
Publicerad:

Rögle U16 har deltagit i Scandinavium Cup som spelades klart på måndagen. Efter en stark insats slutade Rögle trea och kunde åka hem med bronsmedaljerna.
– En riktigt fin laginsats där alla krigar och bidrar. Vi är nöjda med allt utom första 10 minuterna i semifinalen som vi tyvärr tappar matchen på grund av, säger Rögletränaren Linus Karlsson.
Scandinavium Cup är en traditionsfylld turnering som samlar många av de bästa U16-lagen. Rögle vann sin grupp efter att ha vunnit samtliga tre gruppspelsmatcher mot Linköping (1-0), Färjestad (5-4) och Malmö (3-2). I semifinalen ställdes man mot Frölunda och kunde inte reparera en dålig start. Matchen slutade 6-2 till Frölunda som hade ledningen med 4-0 efter tio spelade minuter. I bronsmatchen vann Rögle över HV71 med 2-1. Finalen vann Linköping efter klara 6-0 på Frölunda.
– En helg med matcher mot dom bästa lagen i Sverige där vi visar att vi har i Sverigetoppen att göra. Vi var enda lag att slå vinnarna Linköping, säger Linus Karlsson.