Nyhet i Catena Arena - Rögles legendarer hyllas

Publicerad: 2022-10-15
Rögles legendarer hyllas nu med mer än en hissad tröja i taket. Idag öppnas Legends Locker Room på andra våningen. – Vår historia är det viktigaste vi har, och den vill vi bevara. Det är roligt att kunna göra det här för våra legendarer, säger Rögles kommunikationsansvarige Peter Ekholm.

Stefan Elvenes 25, Kenth Svensson 1, Lennart Åkesson 9, Roger Elvenes 13, Kenny Jönsson 19 och Jakob Johansson 26 - namnen på de legendarer som nu hyllas i form av Legends Locker Room i Catena Arena.

– Vi har länge funderat på sätt att kunna lyfta våra legendarer ännu mer, med tanke på vad de betyder för vår klubb. Jag tycker att detta är ett passande sätt att göra det på utöver att tröjnummerna hänger i taket, säger Ekholm

På andra våningen, bredvid shoppen, går det nu att ta del av Legends Locker Room där samtliga sex spelare vars tröja hissats i taket fått ett eget bås. I båsen finns olika attiraljer som symboliserar, representerar och lyfter fram varje enskild spelare.

– Det är väldigt roligt att vi kunnat hitta saker som dels tillhört spelarna själva, men också som kommer från den tidsperioden de varit aktiva. "Swiss" har till exempel lånat ut sin gamla plock och stöt och i Kennys bås har vi en hjälm från hans tid i New York Islanders. Det gör det mer på riktigt och ger en fin touch på helheten, säger Ekholm.

Legends Locker Room är tillgängligt för alla som vill stanna till och suga i sig en stor del av Rögle BK:s spelarhistoria. Eller ta en bild på sig själv sittandes i ett av båset.

– Vi vill skapa en trevligare miljö runt om i arenan. Det här bjuder in våra fans att vara en del av oss ännu mer.

Inför lördagens match mot Örebro är det invigning av Legends Locker Room. Legendarerna kommer finnas på plats från 13.15 för att skriva autografer och mingla med fans. Varmt välkomna!

Anton Toft
Huvudpartners
Statistikleverantör app