Gruppsegern nära - Rögle vann i sudden
Publicerad:

Dennis Everberg spräckte sin målnolla och Oskar Stål Lyrenäs avgjorde när Rögle besegrade Zürich med 3-2 efter övertid i CHL:s gruppspel. Gruppsegern är nu nära för de grönvita. – Vi får 1-0 och 2-0 och borde kunna spela ut matchen på det, säger Everberg.
Champions Hockey Leagues gruppspel fortsatte under tisdagskvällen. Rögle behövde en seger efter ordinarie tid för att säkra segern i grupp D inför 2893 åskådare i Catena Arena, men trots en 2-0-ledning fick laget nöja sig med två poäng. I tabellen har Rögle nu 14 poäng medan Zürich har 11 poäng. Det innebär att sista gruppspelsmatchen på tisdag, när lagen möts igen i Schweiz, blir avgörande.
– Jag tycker att det är ett lite annorlunda spel idag. Vi har möjlighet att spela pucken mer och jag tycker att vi gör det helt okej. De forecheckar hårt på oss, men jag tycker att vi löser det bra många gånger. Vi får 1-0 och 2-0 och borde kunna spela ut matchen på det, säger Everberg.
Riley Sheen, Everberg och Stål Lyrenäs gjorde målen, medan Christoffer Rifalk vaktade målburen. Segern innebär att Rögle fortsatt är obesegrade i gruppspelet. Stål Lyrenäs avgjorde matchen 1.35 in i förlängningen.
– Oskar gör ett bra jobb på målet, men det är frusterande. Jag tycker att vi borde ha haft 3-1 i banken där när målvakten är ute och vi gör mål. Så blev det inte idag, säger Everberg.
Avslutningen på matchen till trots fick Rögle en bra start på matchen. Sheen fick hål på Zürich redan efter 2.30 av den första perioden. Efter ett långt byte i anfallszon fick Kim Rosdahl fram pucken till målgården där Sheen snappade upp den och lyfte in en backhand. Öppningsperioden var annars ett ställningskrig, men med viss fördel för hemmalaget.
Mittperioden blev en utvisnignstät historia. Domarna delade ut hela åtta tvåminutare, fyra åt vardera håll. Trots spel i både 4-mot-3 och 5-mot-4 hade Rögle svårt att få in pucken bakom gästernas Simon Hrubec. Men efter att Sven Andrighetto dragit på sig sin andra utvisning i perioden tog det bara sex sekunder innan Everberg styrde in 2-0 för Rögle efter passning från Adam Tambellini. Målet var alltså Everbergs första för säsongen, både CHL och SHL-inräknat.
– Det var bra att vi fick 2-0 där, med det är klart att det är skönt för mig att göra mål, säger Everberg.
I den tredje perioden drog dramatiken in över Catena Arenas is. Detta efter att Andrighetto reucerat för gästerna på en kontring med matchuret på 8.15. Schweizarna fortsatte att ösa på framåt för att få till en kvittering och var nära. Bland annat hade målskytten Andrighetto en styrning som strök precis utanför Rifalks vänstra stolpe.
Publiken i arenan trodde att Rögle gjorde 3-1 med 4.18 kvar. Men Daniels Zaar blev fråntagen sitt mål efter videobedömning eftersom Everberg haft kontakt med målvakten. Everberg fick dessutom en tvåminuters-utvisning för interference i situationen.
Rögle klarade ut det numerärar underläget, men kort efter tog Zürich timeout. Gästerna tog också ut målvakten och fick till en kvittering med 1.16 kvar. Målet, som gjordes av Juho Lammikko, tog matchen till sudden där Stål Lyrenäs avgjorde efter en individuell prestation.
Om en vecka avgörs grupp D när lagen möts igen. Lärdomarna från idag är enkla menar Everberg.
– Det är ett lag som checkar hårt och jag tycker att vi borde kunna utnyttja deras försvarsspel lite bättre. De gillar inte att vara i försvarzon och de spelar ett spel som vi borde kunna ha utnyttjat bättre, säger Everberg.