Inför nedsläpp: Örebro-Rögle

Publicerad: 2021-09-11
Inför nedsläpp
Premiärdagen är här. SHL startar och för Rögles del väntar Örebro på bortaplan (18:00 C More). – Jag ser väldigt mycket fram emot det, säger centern Ted Brithén.

När Rögle-spelarna vaknade i Örebro under lördagen gjorde dem det till säsongens första matchdag i SHL. Rögle kom till Närke under fredagskvällen och påbörjade då uppladdningen för premiären mot Örebro ikväll.

– Visst, nu har vi spelat CHL-matcher så det är lite annat i år. Men att gå från en försäsong, då det egentligen handlar om att komma in i det, nu sätts tävlingsnerven igång. Det är poäng på spel. Alla blir verkligen på tårna och då blir det mycket roligare att spela hockey också. Jag ser väldigt mycket fram emot det, säger Brithén.

På försäsongen har Rögle spelat tre träningsmatcher, men också de fyra inledande gruppspelsmatcherna i CHL. Samtliga träningsmatcher slutade med segrar medan CHL-äventyret har inlets med tre segrar och en förlust. Det innebär att de grönvita redan har fått känna på hur det är att spela om poäng.

– Jag trycker att vårt spel ser bra ut. Vi har fått bra tävlingsmatcher nu i CHL och det är något vi verkligen kan bygga vidare. Det har varit bra lag vi mött, de kommer vara topplag i sina ligor. Jag tycker att det ser bra ut.

Örebro å sin sida har enbart spelat träningsmatcher, sex stycken närmare bestämt, men laget har vunnit samtliga. Förra årets seriesexa lär därmed ha ett starkt självförtroende i sitt spel inför premiären.

– Det jag har hört är att de spelade frejdigt och snabbt förra året, lite likt oss. Om vi vet våra egna svagheter kan vi kanske utnyttja det mot dem, säger Brithén.

Vem avgör kvällens match?

– Dennis (Everberg), med ett "brunkarmål", ett typiskt Dennis-mål. Troligtvis på en retur.

GRÖNT & VITT GAMEDAY

LÄGET I LAGEN

Rögle kommer till spel så gott som full trupp. Backen William Wallinder (dag-för-dag) är den ende som inte är tillgänglig för spel. William Strömgren pch Linus Sjödin är med J20, som också spelar i Örebro under lördagen.

Örebro ser ut att ha full trupp spelbar till kvällens match. Nya i Örebro till den här säsongen är: Marcus Hardegård, Jani Lajunen, Joel Mustonen, Miikka Salomäki, Juuso Puustinen och Petr Zamorsky (tryout).

GRÖNT & VITT PREMIÄRSPECIAL

Missa inte vår säsongsspecial i Grönt & Vitt som träffat Chris Abbott, Christoffer Rifalk, Lucas Ekeståhl Jonsson och Ted Brithén.

SÅ TRÄNADE RÖGLE UNDER FREDAGEN

Målvakter

Rifalk - Clang

Backar

Sund - Ekeståhl Jonsson

Lesund - McKiernan

Jonsson - Johannesson

Forwards

Everberg - Brithén - Kelleher

Bristedt - Sjögren - Tambellini

Edström - Ferguson - Bengtsson

Kasper - Larsson - Stål Lyrenäs

Lantosi

Saknades

Wallinder (dag-för-dag)

Strömgren (J20)

Sjödin (J20)

Peter Ekholm
Huvudpartners
Statistikleverantör app