Abbott: "Vi går för gruppsegern"

Publicerad: 2021-10-10
På onsdag kommer CHL för första gången till Ängelholm när danska SønderjyskE gästar Catena Arena. Rögle har segern i grupp D i egna händer och behöver bara vinna mot danskarna. – CHL är en jätteviktig turnering för oss, det ska bli roligt att spela hemmamatch med förhoppningsvis mycket folk på läktarna, säger Rögles sportchef Chris Abbott.

Säsongen 2021-22 innebär inte bara SHL-spel för Rögle, utan också spel i Europa och i Champions Hockey League. Efter fem gruppspelsmatcher har Rögle säkrat en slutspelsplats, det gjorde laget i tisdags via en 3-2-seger borta mot SønderjyskE. Men Rögle fortsätter att jaga segrar och en åtråvärd förstaplats, som ger bättre seedning inför slutspelslottningen.

– Det är en väldigt viktig match för oss, vi har chansen att vinna gruppen. Vi hoppas att så många som möjligt passar på att komma hit och ser europeisk topphockey. Man får också en möjlighet att gå på hockey igen, vilket jag vet många har väntat på, säger Abbott.

Chris Abbott är tydlig med att Rögle satsar hårt på CHL. Klubben vill gå hela vägen och vinna turneringen. Förutom att Rögle går för gruppsegern menar Abbott att CHL-matchen är en bra möjlighet att bekanta sig live med alla nya och unga spelare i laget.

– Man får också en chans att se spelare live, som kanske inte gjort så många matcher i Rögletröjan än. Det är ett bra sätt för unga spelare att visa upp sig också. Det kommer bli en rolig match för oss, säger Abbott.

Rögle har hittills spelat två hemmamatcher i CHL, båda dem spelades i Halsmtad mot Zug och München inför cirka 1000 personer på läktarna.


BILJETTINFORMATION

Det finns fortfarande biljetter kvar till säsongens andra hemmamatch.

Säkra din plats på läktaren till matchen mot SønderjyskE eller varför inte vid ett bord i vår restaurang.

Boka biljetter genom att klicka på bilden nedan.

{!A}

Peter Ekholm
Huvudpartners
Statistikleverantör app