Grön-vit dominans i TV-pucktrupp

Publicerad: 2015-09-01

Skånes trupp till årets TV-pucken är uttagen. Det blev stor grön-vit dominans. 18 av de 23 spelare som Skåne-tränaren Kenny Jönsson tog ut tillhör Rögle BK:s U16 elittrupp.

- Det är självklart roligt för killarna att bli uttagna och ett bevis att vår verksamhet på ungdomssidan håller bra kvalitet, säger Rögles ungdomsansvarige och U16-tränare, Janne Ericson.

Det var i början av den här veckan som truppen till TV-pucken blev klar. Rögle har en stark årgång i spelare födda 00 så det fanns förhoppningar att en hel del skulle komma med i den slutgiltiga truppen.
- Jag hoppas det kan sporra yngre Röglespelare. Sen ställer det såklart stora krav på oss ledare att bibehålla kvaliteten så att spelarna fortsätter att utvecklas samtidigt som de klarar av skolarbetet, säger Janne Ericson.

Janne Ericson tycker det är viktigt att inte glömma bort de som inte blev uttagna den här gången:
- Jag själv kom inte med i TV-pucken men fick en hyfsad karriär ändå. Det gäller att fortsätta jobba på, man utvecklas i olika takt i de här åren, säger han.

Årets TV-pucken avgörs sista veckan i oktober i Örnsköldsvik. Skåne, som blev elva i fjol, har lottats i en tuff grupp med arrangerande Ångermanland, Stockholm syd samt bäst rankade lag från kvalspelet. Två lag går vidare från gruppen till kvartsfinal. Här hittar ni spelprogrammet.

Här är de 18 Röglespelarna som ska representera Skåne i årets TV-pucken:

Målvakter: Didrik Jansson och Isak Ragnevad.

Backar: Gustav Nilsson, Isac Johnsson, Jakob Bondesson, Samuel Johannesson, Scott Persson och Simon Larsson.

Forwards: Adam Jernberg, Benjamin Magnusson, Benjamin Tannus, Fabian Martinsson, Gustav Arvidsson, Hampus Bartholdsson, Hugo Nilsson, Karl Pålsson, Kevin Wennström, Markus Ruuskanen.

Hela truppen hittar ni här.

Dessutom kommer Simon Kjellberg, som tillhör Rögle J18, att spela för Dalarna.

Vi säger grattis till de uttagna och önskar dem lycka till i årets turnering.

Lasse Mauritzson
Huvudpartners
Statistikleverantör app