Inför nedsläpp: Rögle-Oskarshamn

Publicerad:

I kväll spelar Rögle sin andra träningsmatch för säsongen. De grönvita möter Oskarshamn i Ljunby Arena 18:00.

Efter förra veckans 4-3-suddenseger mot Frölunda går försäsongen ikväll vidare. Oskarhamn står för motståndet i Rögles andra träningsmatch av tre. Matchen sänds på C More.

– Jag tycker vi har en bra känsla. Vi har tränat på bra i veckan och vi är nöjda med. var vi är. Vi jobbar på och blir lite bättre varje dag. Jag tror att det är viktigt att vi fokuserar på det vi gör i sådana här matcher. Vi fokuserar på vårt spe, säger assisterande tränare David Printz.

LÄGET I LAGEN

Oskarshamn har hunnit med att spela två träningsmatcher inför dagens möte med Rögle. Den första, mot Linköping, slutade med seger 3-2 för smålänningarna och så sent som igår mötte laget Örebro. Där blev det förlust med 1-3.

Nya spelare för säsongen i Oskarshamn är bland andra forwarden Dale Weise, med över 500 NHL-matcher. De har även tagit in tjeckiska bröderna Hynek och Tomas Zohorna från KHL.

Rögle spelade sin första träningsmatch förra tisdagen och har sedan dess tränat ganska hårt. Även en dag med den traditionella teambuildingen har hunnits med. Under onsdagens träning i veckan var det framför allt mycket fokus på special teams och på försvarsspelet.

– Jag tror att det är viktigt att vi sätter det från början. Försvarsspel och boxplat så att man känner sig trygg i spelet med puck sen också. Jag tycker att ett bra försvarsspel föder ett bra anfallspel så vi börjar där, säger Printz.

GRÖNT & VITT GAMEDAY

I Rögles match mot Frölunda gjorde Tyler Keller två av målen. Kelleher kom till Rögle från just Oskarshamn och i dagens avsnitt av Grönt & Vitt Gameday berättar han om känslorna att möta sin förra klubb.

PRELIMINÄR LAGUPPSTÄLLNING

Målvakter:

Rifalk - Clang

Backpar:

Sund - Ekeståhl

Jonsson - McKiernan

Lesund - Johannesson

Nickl

Forwards:

Strömgren - Brithén - Kelleher

Bengtsson - Larsson - Stål-Lyrenäs

Bristedt - Sjögren - Tambellini

Edström - Ferguson - Lantosi

Sjödin

Vilar: Everberg - Wallinder - Kasper

Peter Ekholm, Joel Nordström