Inför nedsläpp: Linköping – Rögle
Publicerad:

Efter säsongens första förlust i lördags ska Rögle försöka studsa tillbaka när de idag ställs mot Linköping i Saab Arena med nedsläpp 19.00.
Dagens match är den första av två i en tre dagar lång roadtrip för Rögle, där även match mot Brynäs står på agendan. Rögle inledde säsongen med två raka segrar mot Örebro och Leksand, men åkte därefter på säsongens första förlust i matchen mot Växjö i lördags.
Linköping har spelat en match mer än Rögle och har inlett med tre förluster och en seger efter straffar. De två poängen efter fyra matcher gör att de för närvarande innehar jumboplatsen i tabellen. I den senaste matchen kom lagets första poäng efter att de vänt ett 0-3-underläge borta mot Leksand. Innan dess blev det tre raka förluster under inledningen mot Luleå, Djurgården och Förjestad.
LÄGET I LAGEN
Rögle saknar fortsatt Adam Edström som inte spelat sedan i premiären. Leon Bristedt saknades på gårdagens träning och hade då statusen dag-för-dag. Forwarden är enligt Cam Abbott ett frågetecken inför dagens match.
Linköping matchade full trupp i matchen mot Leksand i lördags, men till dagens match saknas tre ordinarie spelare. Det rör sig om backen Mattias Bäckman samt forwardsduon Jimmy Andersson och Elliot Ekmark.
SIFFRORNA
25 - procent är Linköpings effektivitet i powerplay efter fyra spelade matcher.
80 - procent är Rögles statistik i boxplay så här långt.
6 - tacklingar har Dennis Everberg delat ut på de tre första matcherna.
57,45 - procent av sina tekningar har Ted Brithén vunnit.
GRÖNT & VITT GAMEDAY
{!A}