• Huvudsponsorer

Onsdag Ons 23 Januari Jan
Lördag Lör 26 Januari Jan
Söndag Sön 27 Januari Jan
Tisdag Tis 29 Januari Jan
Torsdag Tor 31 Januari Jan
Fredag Fre 1 Februari Feb
Lördag Lör 2 Februari Feb
Tisdag Tis 12 Februari Feb
Torsdag Tor 14 Februari Feb
Lördag Lör 16 Februari Feb
Söndag Sön 17 Februari Feb
Onsdag Ons 20 Februari Feb
Lördag Lör 23 Februari Feb
Söndag Sön 24 Februari Feb
Tisdag Tis 26 Februari Feb
Torsdag Tor 28 Februari Feb
Lördag Lör 2 Mars Mar
Söndag Sön 3 Mars Mar
Tisdag Tis 5 Mars Mar
Torsdag Tor 7 Mars Mar
Lördag Lör 9 Mars Mar
Söndag Sön 10 Mars Mar

Alla Röglelag kvar - chans till tre DM-titlar

9 februari 2019 18:09
DM-helgen

Första dagen av DM-slutspelet i Lindab Arena och Akademihallen är avklarad - på söndagen avgörs vilka lag som är bäst i i Skåne i U13, U14 och U15. Och värdklubben Rögle har lag med i samtliga åldersklasser när vi går in i det avgörande skedet.


Skånes Ishockeyförbund arrangerar i helgen, tillsammans med Rögle BK, ett samlat DM-slutspel för tre åldersklasser.
På lördagen inleddes slutspelshelgen med kvartsfinaler i de två yngsta klasserna och semifinaler i U15.
Arrangerande Rögle BK fick en bra start när U13 besegrade Jonstorp med 5-3 i kvartsfinalen och ställs i söndagens semi mot Malmö (kl 9:00 i Akademihallen).
Rögle U15 vann senare på eftermiddagen sin semifinal över Tyringe med hela 21–2. I söndagens final möter man Malmö kl 12:00 i Lindab Arena.
Rögles U14 stod över kvartsfinalerna och i söndagens semi möter man Lejonet kl 10:30 i Lindab Arena.

Här är resultaten i lördagens matcher samt söndagens uppdaterade spelprogram:
U13, kvartsfinaler: Rögle-Jonstorp 5–3, Helsingborg-Limhamn 8–3.
U14, kvartsfinaler: Tyringe-Osby 9–0, Lejonet-Helsingborg 4–2.
U15, semifinaler: Rögle–Tyringe 21–2, Lund-Malmö 5-6.
Söndagens spelprogram:
Kl 9:00, semifinaler U13: Rögle-Malmö (Akademihallen), Tyringe-Helsingborg (Lindab Arena).
Kl 10:30, semifinaler U14: Rögle-Lejonet (Lindab Arena), Lund-Tyringe.
Finalerna spelas i Lindab Arena:
Kl 12:00, final U15: Rögle-Malmö.
Kl 14:30, final U13: Vinnarna i semifinalerna tidigare på dagen.
Kl 16:15, final U14: Vinnarna i semifinalerna tidigare på dagen.