Efter straffsegern uppe i Luleå kan Rögle mer eller mindre ta bort tankarna från det undre strecket. I de återstående fyra matcherna ligger fokus nu på en enda sak: att vara bland de tio bästa lagen i tabellen.
– Det är ju slutspel i sikte och det är absolut det vi strävar efter. Det är viktiga matcher som kommer här nu och en otroligt viktig imorgon mot Leksand. Jag hoppas att när vi nu kan släppa tanken på det undre strecket att vi kan fokusera på mer positiva saker och bygga vidare på det, säger Anton Bengtsson.
Under stora delar av säsongen har de grönvita varit inom räckhåll för HV71 under kvalstrecket. Nu har Rögle tolv poäng ner till strecket med tolv poäng kvar att spela om.
Rögle ska nu spela de sista fyra matcherna i grundserien på en vecka. Den slutspurten inleds imorgon när Leksand gästar Catena Arena och avslutas nästa tisdag när MODO gör samma sak. Just MODO är ett av lagen som de grönvita tampas med om den sista slutspelsplatsen. Lagen är nu på samma antal poäng, tätt följt av Malmö tre poäng bakom.
– Det ska bli riktigt roligt, det är alltid kul med viktiga matcher. Vi har tre hemmamatcher kvar så vikten av ett bra hemmaspel blir en nyckel. Så vi hoppas på bra publik och bra spel så att vi kan ha den stämningen som vi hade mot HV71 senast, säger Bengtsson.
Vilken skillnad gör publiken för er?
– De gör en oerhört stor skillnad. De gör att man får den där lilla extra energin som gör att man orkar lite till. Så som det var senast hoppas jag att det blir nu i de tre sista hemmamatcherna i grundserien.
Tre segrar på de fyra senaste matcherna är Rögles facit inför avslutningen. Lagets ser ut att ha hittat en jämn nivå i prestationerna, något som kapten Bengtsson ser som en nyckel inför avslutningen.
– Det är det som vi har strävat efter egentligen hela säsongen, lite konsekvent spel. Även om vi förlorade mot Färjestad hemma för ett tag sedan så tycker jag att vi spelade bra och har varit konsekventa sedan dess. Det är det som vi behöver för att vinna matcher och jag tycker att vår effektivitet har kommit upp lite också. Det gäller att vi fortsätter på den banan nu och blir ännu lite bättre, säger han.