För snart fyra år sedan återvände Ted Brithén hem till Rögle efter fyra säsonger i HV71. Han hade precis varit med om att vinna SM-guld med smålänningarna och ville komma hem och hjälpa moderklubben att etablera sig i SHL.
Ted var den förste i raden av före detta Rögleprofiler som lockades hem och under tre säsonger var Ted en av lagets stora profiler och nyckelspelare när Rögle år efter år flyttade fram positionerna.
Trots en elak käkskada i början av förra säsongen svarade Ted för sin kanske bästa säsong någonsin 19/20 och som en av ligans absolut bästa centrar fick han anbud från utlandet och skrev på för schweiziska storklubben Bern.
– Jag fick en möjlighet och tog den. Jag var nyfiken och ville prova på det. Det har varit en mycket nyttig erfarenhet för mig och det har berikat mig som hockeyspelare och människa, säger Ted.
Hockeymässigt har det varit en tuff säsong i Bern, laget har inte fått de resultat man hoppats på och huvudtränaren fick sparken under hösten. Pandemin har också påverkat, i ligan sätts hela laget i tio dagars karantän vid ett positivt fall. Redan vid nyårshelgen satt Ted och övriga i Bern i sin tredje tiodagars-karantän för säsongen.
– Det har varit ryckigt. Hockeyn här nere är annorlunda men det har varit mycket intressant. Jag tror jag har utvecklats som spelare, jag har blivit bättre på att bryta mönster då spelet här nere inte är lika förutsägbart.
Även utanför hockeyn har det varit annorlunda då stora delar av samhället varit nedstängt. Familjen Brithén (fru Johanna och parets tvillingdöttrar som fyller 3 i april) har inte kunnat göra så mycket.
– Förutom första månaden har det mesta varit stängt här nere. Den senaste tiden har vi kunnat gå till en lekplats men inget annat. Men vi klagar inte, det har varit ett äventyr. Men det passar bra för hela familjen att komma hem nu.
Övergången till Rögle har gått snabbt, det har varit några intensiva dagar innan allt fallit på plats:
– Jag måste tacka Bern för den här tiden. Klubben och personerna runt omkring har varit fantastiska både mot mig och min familj och visat en stor gästfrihet. Sen är jag oerhört glad att få möjligheten att komma tillbaka till Rögle redan nu. Jag sa när jag lämnade i fjol att när jag kommer tillbaka så är det för gott.
Du bryter ett tvåårskontrakt redan under första året – hur resonerade du innan du tog beslutet?
– Det är så klart lite speciellt. Jag kommer alltid att följa mitt hjärta, för mig är det viktigt att trivas där jag är. Jag brinner så mycket för Rögle och dessutom passade det alldeles utmärkt för familjen när möjligheten dök upp att komma hem redan nu. Pengar är inte allt.
Kontraktslängden, som är för resten av den här säsongen plus fem säsonger till, säger allt. Ted Brithén är i Rögle för att vara en viktig del över lång tid.
– Det känns otroligt roligt och inspirerande på alla sätt och vis. Jag har följt laget noggrant under säsongen och haft kontakt med en del spelare. Jag är grymt imponerad över hur man presterat. Det är många spelare som tagit stora kliv i sin utveckling och lägstanivån är oerhört hög. Jag ser fram emot att få komma hem och träffa laget. Sen får vi se var jag spelar, det blir på den plats där tränarna anser att jag gör mest nytta för gruppen.
– Slutspelet som stundar kommer att vara riktigt roligt och vi får se vad som kan hända där. Kravbilden är hög men det är rimligt. Sen tycker jag att det är lika roligt och inspirerande att få vara med på resan under många år framåt och vara en del av den.
Familjen Brithén reser hem under lördagen och om allt fungerar är Ted med på första träningen på söndag förmiddag. Och även om han inte spelat match på en dryg vecka så är han inställd på att spela när Rögle har sin omstart hemma mot Brynäs.
– Som det känns nu så är jag redo att spela direkt, avslutar han.