Viktig information om biljettläget just nu

Publicerad: 3 min läsning

De nya restriktionerna från regeringen innebär att vid tillställningar på 500 deltagare eller fler krävs vaccinationsbevis samt avstånd på 1 meter mellan sällskapen och max 8 personer per sällskap. Samtliga besökare ska dessutom vara sittande på angiven sittplats. Det här gäller för Catena Arena.

Vi förstår att detta medför en stor besvikelse hos väldigt många av er som sett fram emot två härliga matcher i Catena Arena. Vi är också lika tagna av de nya restriktionerna som har framförts med oerhört kort framförhållning och utan någon förvarning. Vi har försökt göra allt vi kan för att optimera besökarantalet i arenan, men med väldigt många säsongskort sålda kan vi inte få in alla, vilket såklart är beklagligt. Utifrån dagens prognos kommer vi kunna vara mellan 1300 och 1500 personer i arenan.

Det här gäller för Rögles hemmamatcher den 26 december mot Djurgården och den 30 december mot Oskarshamn. Rögle BK kommer titta på de nästkommande hemmamatcherna under mellandagarna.

Vilka får gå på matcherna?

– Det är bara säsongskortsinnehavare som kommer få möjlighet att se matcherna mot Djurgården och Oskarshamn. Vi har satt en turordning. Sektion för sektion kommer få gå och dela på arenan. Till matchen mot Djurgården är det säsongskortsinnehavare för sektion A, B, C och D som först och främst kommer tilldelas plats. Ni som är tilldelade en plats kommer få ett mejl med en ny biljett som är giltig till matchen. Det är inte ert säsongskort som gäller i biljettsnurran. Observera också att du med stor sannolikhet inte kommer få sitta på din ordinarie plats eller sektion i arenan, utan tilldelas en plats som uppfyller kraven om avstånd och sällskap.

– Ståplats- och HCP-platserna har en egen turordning. Ståplatsläktaren görs om till sittplatser med en meters avstånd mellan varje ”plats”. Turordningen bestäms efter adressen ni angett när ni köpt ert säsongskort. Det finns 100 sittplatser på ståplats.

– Mot Oskarshamn tillämpas samma princip, men sektionerna i bokstavsföljd på sittplats.

Jag har köpt biljett – vad gäller?

– Inga lösbiljetter eller sportbar- samt restaurangbokningar till kommande matcher gäller. Alla lösbiljetter och privata restaurangbokningar återköps. Det är däremot inte säkert att återköpet kommer er tillhanda förrän under mellandagarna. Vi tackar för ert tålamod.

Bortasupportrar?

– SHL har gemensamt kommit överens om att inga tillresta bortfans kommer ha tillgång till bortasektionen.

Barer?

– Business Lounge och Midembaren (bakom ståplats) tvingas hålla stängt. För Sportbaren är det endast sittande gäster som gäller. Inga förhandsbokningar, dop in i mån av plats gäller i Sportbaren.

Vaccinationsbevis

– Du måste vara vaccinerad mot Covid-19 för att komma in i Catena Arena. Ha ditt bevis och legitimation redo inför ditt besök hos oss. Arenan öppnar två timmar innan match.

– Läs mer om vaccinationsbevisen här och här.

För logéägare och partners

–Se separat mejl från vår säljavdelning eller kontakta er kontaktperson hos Rögle BK.

För våra ungdomar

– Alla cuper och läger ställs in tills vidare. Alla träningar och matcher kommer framöver var stängda för åskådare. Det är alltså bara aktiva och ledare som kan närvara på träningar. Detta för att våra akademihallar inte har några sittplatser och att vaccinationsbevis krävs för evenemang med minst 20 personer.

För U16-, J18 och J20:s matcher i Catena Arena kommer Covid-bevis att behövas för publik.

Observera också att inga biljetter till A-lagets matcher kommer vara tillgängliga för barn- och ungdomar under restriktionerna.

A-lagets träningar kommer framöver också att vara stängd för åskådare.

För att få att nå ut med all viktig och senaste information uppmanar vi alla att hålla koll i våra kanaler samt i mailinkorgen.

För frågor mejla: [email protected] eller [email protected]

För frågor gällande akademin mejla: [email protected]

Rögle BK