Filip Johansson förlänger: "En resa man vill vara med på"
Publicerad:

Filip Johansson förblir Bandyklubben trogen. Backen skriver ett nytt kontrakt som sträcker sig över 2 + 1 säsonger.
Varje morgon kan man se Filip Johansson på sin elscooter längs Kullavägen. De kommande två åren kommer Röglefansen fortsatt kunna se den 25-årige backen ta sig till Catena Arena.
– Jag trivs otroligt bra här, i laget och i staden. Jag vill vara någonstans där man har chansen att vinna och det känns som vi har någonting bra på gång här. Det vi har påbörjat i år är en resa som man vill vara med på, då snackar jag inte bara om resultaten på isen utan framför allt den dagliga verksamheten som leder fram till det, säger Filip Johansson och fortsätter:
– Det en grupp med drivna och jordnära människor. Vi har väldigt kul ihop samtidigt som alla är här för samma sak.
Filip Johansson gjorde flytten från AHL till Rögle inför förra säsongen och noterades för 17 poäng (8+9) under sin första säsong i grönt och vitt. Efter årets skadedrabbade inledning har backen snabbt hittat rätt efter sin återkomst.
– Jag vill fortsätta att ta kliv, jag känner att jag har mer i mitt spel som jag kan bygga vidare på. Det finns stora möjligheter att fortsätta utvecklas, verktygen finns samtidigt som mycket av ansvaret ligger på mina egna axlar, säger Filip Johansson
Förlängningen innebär alltså att Filip Johansson stannar i Bandyklubben i 2 + 1 säsonger.
– Filip är en skicklig och skridskostark spelare som verkligen har tagit kliv. Han har sin bästa tid framför sig och vi tror mycket på honom. Han jobbar hårt, vill framåt och har drivet för att ta nästa steg, säger Rögles sportchef Hampus Sjöström.