Kapla låg bakom allt mot Oskarshamn: "Saker och ting gick min väg"

Publicerad: 3 min läsning

Det blev en eftermiddagen där saker och ting sannerligen studsade Michael Kaplas. Två mål och två assist såg till att tre poäng stannade i Ängelholm.

– När du har sådana matcher försöker du ta vara på det, säger backen efter 5-2-segern mot Oskarshamn.

Jag tror vi alla har haft kvällar och dagar där allting bara flyter på och stämmer. Och denna lördagseftermiddag mot Oskarshamn blev sannerligen backen Michael Kaplas dag. 

– Det var en av dem matcherna där saker och ting gick min väg. Puckarna lyckades hitta fram till mig och jag fick många bra lägen. När du har sådana matcher försöker du ta vara på det och skicka puckar mot mål. Och det var det jag gjorde ikväll.

– Vi hade en tuff vecka förra veckan. Och efter en skön vinst mot Luleå så känns det skönt att kunna följa upp det idag. 

Men det började tungt för det grönvita laget. Oskarshamn tog nämligen en tidig ledning genom ett oväntat skott från blålinjen. 

Rögle tryckte på och vann skottstatistiken i första med 15 -7, men gästerna gick till pausvila med ledning en 1-0-ledning.

I början av andra perioden skulle Kapla mer eller mindre ta saken i egna händer. På ett riktigt forwardsmanér bröt han sig fram och föste in 1-1.

Rögle fortsatte att etablera spel i anfallszon och ledde ett tag skotten med 16-2 i den andra perioden. Men istället för ett hemmamål skulle Oskarshamn utnyttja en kontring och återta ledningen. 

– Just efter det målet kändes det som att vi började spela lite efter deras game plan. Men efter en stund lyckades vi lugna ner det och få till ytterligare en kvittering. 

I slutet mot Michael Kapla få jubla på nytt. Backen dök upp på bortre stolpen och tryckte distinkt in 2-2. 

– Jag tycker det är starkt av oss att studsa tillbaka trots att de leder två gånger om i matchen. Vi skapar mycket chanser och det tog ett tag innan vi lyckades ta vara på dem. Men jag gillar hur vi forsätter att mata på och inte blir frustrerade av det. 

Kapla skulle som nämnt bara fortsätta. I powerplay avlossade backen ett skott som Rodrigo Abols behärskat styrde in till 3-2. 

Det såg verkligen ut som att du ville ha det där hattricket?

– Ja, absolut. Jag har inte gjort hattrick sen jag var åtta år gammal. Så jag tänkte att "varför inte försöka", för vi behövde ju ändå göra fler mål. 

Linus Sandin skulle sedan från nära håll peta in 4-2. Och vem som gjorde assisten? Ja, ni gissade rätt. 

Även ett 5-2-mål skulle falla. Daniel Zaar höll sig påpassligt framme och tryckte in sitt 100 Röglemål i tom kasse. 

Segern innebär att Rögle är fortsatt obesegrade på hemmais den här säsongen. 

– Man känner sig alltid mer bekväm när man spelar hemma. Vi har verkligen de bästa fansen i ligan, vilket såklart hjälper. Vi har haft problem att vinna på bortaplan men vi har sannerligen en fördel på hemmaplan, avslutar Michael Kapla. 

Nästa vecka spelar Rögle dubbla bortamatcher, först ut, HV71. 

Nästa hemmaamtch spelas den 19 oktober hemma mot Skellefteå – biljetter hittar ni här!

Anton Toft