I helgen avslutades även den norra serien av damernas HockeyAllsvenska. Rögle slutade som bästa tvåa och fick därför välja motstånd som nummer tre i ordningen.
– Vi är nöjda med Allsvenskan och jag tycker vi har fortsatt att utvecklas. Vi blev bästa tvåa och det var målet vi fick jobba med efter att vi förlorade två matcher mot Färjestad. Då kände vi att förstaplatsen var körd och vi jobbade istället efter att bli bästa tvåa. Spelmässigt har det väl gått lite upp och ner men tycker vi gjort majoriteten bra matcher, säger Julius Bergkvist.
När det var Rögles tur att välja blev det alltså Örebro som valet föll på.
KVARTSFINALERNA SER UT SOM FÖLJANDE:
Färjestad BK mot Hammarby IF
Södertälje SK mot Haninge Anchors HC
AIK mot Malmö Redhawks
Rögle BK mot Örebro HK
– Det är detta vi har väntat på hela säsongen. Vi var här även förra året och även om resultatet inte var med oss så var det väldigt roliga matcher. Vi har verkligen längtat efter att få spela play off, säger Julius Bergkvist och fortsätter:
– Jag tycker vi har en positiv trend mot dem. Vi har vunnit fyra raka matcher mot Örebro och därför kände vi att det var det bästa valet för oss. Jag tycker att vi har gjort bra matcher när vi mött dem och det känns som vi kan ta med oss det in.
Kvartsfinalerna spelas i bästa av tre. Rögle inleder på bortaplan nu på torsdag, 13:e februari. Sedan vänder serien hem till Catena Arena och kvartsfinal två spelas klockan 12.00 på lördag. Skulle lagen ha vunnit vars en match väntar en helt avgörande batalj under söndagen 16.00. Även den spelas i Catena Arena.
Skulle Rögle ta sig vidare till semifinal får de bäst seedade lagen, även där, välja vilket lag de vill möta.
De två lagen som tar sig vidare från semifinalerna kommer ställas mot vars ett lag från SDHL. Det står redan nu klart att Leksand och HV71 kommer vara lagen att ta sig förbi i år.
Torsdag 19.00: Örebro – Rögle. Behrn Arena.
Lördag 12.00: Rögle – Örebro. Catena Arena. (Arenan öppnar 11)
Eventuellt. Söndag 16.00: Rögle – Örebro. Catena Arena.
Missa inte pannkaksbuffé och aktiviteter i Kidz Corner